Forum www.odkrywaniehistorii.fora.pl Strona Główna www.odkrywaniehistorii.fora.pl
Odkrywanie historii.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Temat: Święty Andrzej ewangelizował Kijów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.odkrywaniehistorii.fora.pl Strona Główna -> Historia Polski
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr-246
Gość






PostWysłany: Pon 7:47, 06 Maj 2024    Temat postu: Temat: Święty Andrzej ewangelizował Kijów

Temat: Święty Andrzej ewangelizował Kijów


"Andrzej, apostoł, brat Piotra Szymona, namiestnika Chrystusa, opowiadał naukę Chrystusa w Macedonji, Tracji i nad Dnieprem w Kijowie, więc słusznie dlatego nazywają go apostołem Słowian.

Z Jerozolimy ruszył Andrzej na północ, opowiadał ewangelję w Małej Azji, a później przeprawił się do Grecji.

Miedzy Grekami dużo mieszkało kolonistów słowiańskich, więc od nich dowiedział się apostoł, że na północy wielu mieszka Słowian, którzy pogrążeni w bałwochwalstwie przyjęliby naukę Chrystusa, gdyby im takową kto opowiadał.

Poszedł więc Andrzej z Tessaloniki do Macedonji i tu przekonał się, że Słowianie są ludźmi łagodnymi, pracowitymi i posiadają język już tak rozwinięty, że można nim wyjaśnić prawdy wiary.

Chodził więc apostoł od miasta do miasta opowiadając słowa żywota.

Macedonja wraz Tracją słowiańskim była krajem. We wszystkiech miastach utworzyli Grecy ludne kolonje; złożone z kupców, rzemieślników i nauczycieli. Wsie były słowiańskie a miasta zhellenizowane przez Greków, u których posługiwali Słowianie i zwolna zatracali swa narodowość."
("Lech książę Polan czyli Lechitów", Łukaszkiewicz Julian Antoni, rok 1924)
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr-246
Gość






PostWysłany: Pon 8:01, 06 Maj 2024    Temat postu:

trochę dalej czytamy:


Św. Andrzej z Macedonji udał się do Tracji nad morze Czarne. Tutaj dowiedział się od kupców, że nad Dnieprem istnieje olbrzymie miasto handlowe, zwane Kijowem, do którego zjeżdżają się ludzie na targi z odległych krajów.

Pojechał więc do Kijowa z kilku uczniami.

Wśród Polan zastał tutaj kolonie kupieckie Żydów, Greków i Traków.

Opowiadał apostoł każdej narodowości Ewangelję, ale zauważył, że Polanie byli więcej uświadomieni narodowo od Traków i nie chcieli posługiwać się w nabożeństwie językiem greckim, jak tamci.

Pisma zaś nie mieli osobnego jeszcze dla swojej mowy, a greckiemi literami nie można było wszystkich oznaczyć dźwięków."


trochę dalej czytamy:


"Rozważywszy to wszystko św. Andrzej przyszedł do przekonania, że chcąc Polan trwale pozyskać dla Chrystusa, nie dość jest dać im mszę św. w języku greckim, jak Trakom i Macedończykom, którzy z Grekami pomieszani żyjąc, Język ten rozumieli, ale trzeba stworzyć alfabet słowiański, przetłumaczyć na ten język liturgję grecka, a wtedy w Kijowie przyjmą Polanie ewangelję i ztąd szerzyć ją będą wokoło wśród swoich rodaków.

Postanowił więc wrócić do Grecji i tam w mieście takiem, gdzie żyli Słowianie zmieszani z Grekami, a uczonych mieli ludzi, ułożyć alfabet słowiański i przetłumaczyć Mszę i Pismo święte.

Ile jest narodów słowiańskich każdy niech miałby mszę,św. w zrozumiałym sobie języku.

Gdy św. Andrzej wracał do Grecji przez Trację i Macedonję dowiedział się, że wielu Słowian osiada dla handlu w Patras, w Achai.

Zamieszkał więc w tem mieście między Grekami i Słowianami, opowiadając Ewangelje i rozpoczął pracę z uczonymi obydwu narodowości nad ułożeniem pisma słowiańskiego."
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr-246
Gość






PostWysłany: Pon 8:10, 06 Maj 2024    Temat postu:

Dalej:

"Rozgniewał się starosta rzymski. Dosyć mieli Rzymianie kłopotu z Grekami, którzy obok państwowej łaciny, twardo trzymali się swego języka greckiego, a tu nowe wyrasta utrapienie z językiem słowiańskim.

Ale za język karać nie wolno było, więc starosta Egeasz kazał św.Andrzejowi złożyć ofiarę bożkom pogańskim, uznanym
przez państwo.

Gdy apostoł powiedział, że tylko Bogu jedynemu wolno składać ofiarę, kazał go ukrzyżować na krzyżu ukośnym 30 listopada 62 r. po Chr. a uczniów jego wypędził z miasta.

Odtąd Słowianie czczą św. Andrzeja jako swego apostoła, Polanie w Kijowie ukośny krzyż X jego połączyli z krzyżem Chrystusa na dolnem ramieniu.

Dziś Rosjanie używają krzyża Andrzeja w cerkwiach i powiadają, że to jest ich narodowy krzyż ruski.

Tymczasem za czasów św. Andrzeja nie znano na świecie Rusinów.

W Kijowie i okolicy mieszkali Polanie, a Rusy przyszli tutaj dopiero 864 r. po Chrystusie ze Skandynawji i byli Germanami.

Zdobyli Kijów i ujarzmili naród Polan, narzucili mu swą nazwę Rus i utworzyli państwo Rusów.

Poddani tych najeźdźców Germanów nigdy nie mówili o sobie, ze są Rusinami, ale ludźmi ruskimi, to jest poddanymi Rusów, i dzisiaj tak mówią.

Św. Andrzej był apostołem Polan w Kijowie, a nie Rusów. Krzyż więc jego ukośny powinniśmy nazywać polskim, a nie ruskim, katolickim a nie szyzmatyckim, jak chcą moskale, bo za czasów św. Andrzeja szyzmy nie było. Zjawiła się ona dopiero w Konstantynopolu w IX i XI wieku.

Po śmierci krzyżowej św. Andrzeja nie przychodzili misjonarze chrześcijańscy do Kijowa, umacniać jego rozpoczętego dzieła dla tej przyczyny, że nad morzem Czarnem przewalały się hordy rozmaitych barbarzyńców z przeludnionej Azji do Europy, więc swobodną utrudniały komunikację."
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr-246
Gość






PostWysłany: Pon 8:21, 06 Maj 2024    Temat postu:

kilka stron dalej:

"Zapyta niejeden, dlaczego nie utrzymała się Wiara Chrystusa_u Polan, skoro św. Andrzej rozpoczął ewangelje opowiadać w Kijowie, Słowianie w Tracji i Macedonji mieli ciągłą styczność z Grekami częściowo nawróconymi, a Illirowie, Dalmaci, Wenedowie i Ligurowie mieli stosunki handlowe z Rzymianami?

Odpowiedź dał nam św. Andrzej. Msza św. w języku greckim ułatwiała greczenie Macedończyków i Traków, a msza łacińska romanizowała Słowian zachodnich. Przyjąć chrzest w obrządku greckim lub łacińskim było równocznacznem z wyrzeczeniem się narodowości słowiańskiej na rzecz Rzymian lub Greków.

To odstręczało Słowian od Krzyża Chrystusa.

Odprawiano w 1. wieku mszę św. Grekom po grecku, Rzymianom po łacinie, Ormianom po ormiańsku, Koptom w Egipcie po koptyjsku, - dlaczego nie odprawiano po słowiańsku?

Oto dlatego, że Słowianie byli potulni, zgodni, więc chytrość polityczna wykorzystywała religje Chrystusa do celów nacjonalistycznych.

Złemu chciał zaradzić św. Andrzej, lecz wczesne męczeństwo przerwało rozpoczętą prace.

Ideę św. Andrzeja urzeczywistnili dopiero w VII wieku Polanie Kroaci."
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr-246
Gość






PostWysłany: Śro 20:07, 15 Maj 2024    Temat postu:

"Orygenes twierdził, że św. Andrzej pracował w kolebce kultury ludów Słowiańskich - w Scytii. "
(źródło: e-civitas . pl)


Wikipedia - english: Andrew the Apostle:

"Eusebius in his Church History 3.1 (4th century) quoted Origen (c. 185 – c. 253) as saying that Andrew preached in Scythia. The Chronicle of Nestor (1113) adds that he preached along the Black Sea and the Dnieper river as far as Kiev, and from there he travelled to Novgorod."


Cytat z Eusebiusza:


"Meanwhile the holy apostles and disciples of our Saviour were dispersed throughout the world. Parthia, according to tradition, was allotted to Thomas as his field of labor, Scythia to Andrew, and Asia to John, who, after he had lived some time there, died at Ephesus."
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr




Dołączył: 15 Maj 2024
Posty: 17
Przeczytał: 29 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:50, 15 Maj 2024    Temat postu:

Okoliczności i data śmierci św. Andrzeja:


"Zrozumiał‎ ‎św.‎ ‎Andrzej,‎ ‎że‎ ‎chcąc‎ ‎Polan pozyskać‎ ‎trwale‎ ‎dla‎ ‎Chrystusa,‎ ‎nie‎ ‎dość‎ ‎jest dać‎ ‎im‎ ‎mszę‎ ‎św.‎ ‎w‎ ‎języku‎ ‎greckim,‎ ‎jak‎ ‎Trakom‎ ‎i‎ ‎Macedończykom,‎ ‎którzy‎ ‎żyjąc‎ ‎pomieszani‎ ‎z‎ ‎Grekami‎ ‎rozumieli‎ ‎po‎ ‎grecku.‎ ‎Trzeba liturgję‎ ‎grecką‎ ‎przetłumaczyć‎ ‎na‎ ‎język‎ ‎Polan, a‎ ‎wtedy‎ ‎wszyscy‎ ‎przyjmą‎ ‎ewangelję.‎ ‎Nie mieli‎ ‎jednak‎ ‎Polanie‎ ‎swego‎ ‎alfabetu,‎ ‎a‎ ‎grecki alfabet‎ ‎nie‎ ‎był‎ ‎w‎ ‎stanie‎ ‎wyrazić‎ ‎wszystkich dźwięków‎ ‎słowiańskich. Postanowił‎ ‎więc‎ ‎wrócić‎ ‎do‎ ‎Grecji,‎ ‎zamieszkać‎ ‎w‎ ‎Patras,‎ ‎w‎ ‎Achai,‎ ‎gdzie‎ ‎przebywało dużo‎ ‎Polan‎ ‎i‎ ‎słowian‎ ‎wśród‎ ‎Greków,‎ ‎zajętych przemysłem‎ ‎i‎ ‎handlem.‎ ‎Było‎ ‎tu‎ ‎wielu‎ ‎uczonych‎ ‎ludzi‎ ‎tak‎ ‎Greków,‎ ‎jak‎ ‎i‎ ‎Słowian,‎ ‎więc z‎ ‎nimi‎ ‎rozpoczął‎ ‎św.‎ ‎Andrzej‎ ‎pracę‎ ‎nad‎ ‎ułożeniem‎ ‎pisma‎ ‎słowiańskiego.‎ (...)

Dowiedział‎ ‎się‎ ‎o‎ ‎tej‎ ‎pracy‎ ‎apostoła rzymski‎ ‎starosta‎ ‎Egeasz.‎ ‎Przemyśliwał‎ ‎on nad‎ ‎tem,‎ ‎w‎ ‎jaki‎ ‎sposób‎ ‎zniszczyć‎ ‎w‎ ‎zarodku prace‎ ‎św.‎ ‎Andrzeja.‎ ‎Dosyć‎ ‎mieli‎ ‎rzymianie utrapienia‎ ‎z‎ ‎grekami,‎ ‎którzy‎ ‎znosząc‎ ‎rzymskie jarzmo,‎ ‎nie‎ ‎chcieli‎ ‎pozbyć‎ ‎się‎ ‎swego‎ ‎języka. A‎ ‎tu‎ ‎rozpoczął‎ ‎św.‎ ‎Andrzej‎ ‎pracę‎ ‎nad‎ ‎utworze niem‎ ‎literackiego‎ ‎języka‎ ‎słowiańskiego‎ ‎i‎ ‎liturgji słowiańskiej.‎ ‎Do‎ ‎tego‎ ‎przenigdy‎ ‎nie‎ ‎dopuści. Karać‎ ‎za‎ ‎układanie‎ ‎alfabetu‎ ‎słowiańskiego nie‎ ‎wypadało.‎ ‎Wiedział‎ ‎jednak‎ ‎starosta‎ ‎o‎ ‎tem, że‎ ‎św.‎ ‎Andrzej‎ ‎oprócz‎ ‎prac‎ ‎gramatycznych, gorliwie‎ ‎opowiada‎ ‎Ewangelję‎ ‎wszystkim:‎ ‎— grekom,‎ ‎rzymianom‎ ‎i‎ ‎słowianom.‎ ‎Wezwał‎ ‎go na‎ ‎sądy‎ ‎i‎ ‎kazał‎ ‎mu‎ ‎złożyć‎ ‎ofiarę‎ ‎bożkom‎ ‎po gańskim,‎ ‎uznanym‎ ‎przez‎ ‎państwo‎ ‎rzymskie. Sw.‎ ‎Andrzej‎ ‎uczynić‎ ‎tego‎ ‎nie‎ ‎chciał,‎ ‎więc starosta‎ ‎skazał‎ ‎go‎ ‎na‎ ‎śmierć‎ ‎krzyżową.‎ ‎Chcąc pohańbić‎ ‎apostoła‎ ‎Słowian,‎ ‎kazał‎ ‎starosta ubiczować‎ ‎go‎ ‎srodze‎ ‎i‎ ‎powiesić,‎ ‎nie‎ ‎na‎ ‎zwy kłym‎ ‎krzyżu,‎ ‎ale‎ ‎na‎ ‎ukośnym.‎ ‎Przywiązany do‎ ‎krzyża‎ ‎wykładał‎ ‎św.‎ ‎Andrzej‎ ‎naukę‎ ‎Chrystusa‎ ‎tysiącznym‎ ‎tłumom,‎ ‎które‎ ‎do‎ ‎niego przychodziły.

Po‎ ‎kilku‎ ‎dniach‎ ‎srogiej‎ ‎męki,‎ ‎dnia‎ ‎30-go listopada‎ ‎62‎ ‎r.‎ ‎jasność‎ ‎go‎ ‎otoczyła‎ ‎i‎ ‎oddał Bogu‎ ‎ducha.‎ ‎Ciało‎ ‎apostoła‎ ‎spoczywa‎ ‎w‎ ‎Amalfi, głowa‎ ‎w‎ ‎Rzymie,‎ ‎a‎ ‎Krzyż‎ ‎ukośny‎ ‎przywieziono‎ ‎do‎ ‎Marsylji‎ ‎we‎ ‎Fracji.‎ ‎Polanie‎ ‎w‎ ‎Kijowie ukośny‎ ‎krzyż‎ ‎X‎ ‎św.‎ ‎Andrzeja‎ ‎połączyli‎ ‎z‎ ‎Krzyżem‎ ‎Chrystusa‎ ‎f‎ ‎umieszczając‎ ‎go‎ ‎na‎ ‎dolnem ramieniu. Dziś‎ ‎Rusini‎ ‎używają‎ ‎krzyża‎ ‎ukośnego św.‎ ‎Andrzeja‎ ‎i‎ ‎powiadają,‎ ‎że‎ ‎to‎ ‎jest‎ ‎ruski krzyż‎ ‎narodowy.‎ ‎Twierdzenie‎ ‎to‎ ‎rozmija‎ ‎się z‎ ‎prawdą.‎ ‎Wiemy‎ ‎o‎ ‎tem,‎ ‎że‎ ‎w‎ ‎[‎ ‎wieku‎ ‎po Chrystusie,‎ ‎kiedy‎ ‎był‎ ‎umęczony‎ ‎św.‎ ‎Andrzej, nikt‎ ‎nie‎ ‎znał‎ ‎w‎ ‎Europie‎ ‎Rusinów.‎"
(Łukaszkiewicz, Julian Antoni "Rusin jest Polakiem obrządku greckiego : historyczne dokumenta", 1931)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.odkrywaniehistorii.fora.pl Strona Główna -> Historia Polski Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin