Forum www.odkrywaniehistorii.fora.pl Strona Główna www.odkrywaniehistorii.fora.pl
Odkrywanie historii.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

August Bielowski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.odkrywaniehistorii.fora.pl Strona Główna -> Źródła
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr-246
Gość






PostWysłany: Pon 18:31, 31 Maj 2021    Temat postu: August Bielowski

August Bielowski

"Wstęp krytyczny do Dziejów polski" - książka dostępna na Books Google

Cytaty od str. 190:

"Z wiekiem Długosza znikła ze szczętem dostrzegana niegdyś między Lechitami a Polakami różnica i wszystko co się do ilirodackich Lęchitów odnosiło, zaczeło być uważane za pewne lub mniej pewne, ale zawsze czysto polskie podanie."

"Zapisali to w dziejach Grecy za którymi szedł Trog Pompej, że w okolicach Adryatyku panował z potomstwem swojem niejaki Adryos, rodem Ilir, albo, jak inni mówią, syn llira, a przodek Adryotów czyli Autaryotów zwanych także niekiedy Indami."

"Na południowym stoku góry Adryon (dzisiejszej Czarnogóry) która, jak mówi Strabo, dzieliła Dalmacyę w dwie części, brała swe źródła rzeka Adrya dająca nazwisko swoje stolicy, ludowi i samemu morzu do którego wpadała."

"Pomorze jakkolwiek w dawnych już czasach uznawało władzę królów polskich nad sobą, jednak uważane było długo jeszcze za prowincyę osobną, którą dopiero Bolesław Krzywousty starał się ściślej z Polską zjednoczyć węzłem religii."
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr-246
Gość






PostWysłany: Pon 18:55, 31 Maj 2021    Temat postu:

"Nazwę Chorwacya wykręcano niekiedy na Carinthia."

"O nader wielkiej ludności Iliryku rozpowiadali szeroko Grecy."

"Najdawniejsza nazwa Adryatyku jest morze ilirskie, którym zarówno Adryatyk jak i morze jońskie obejmowano... O przewagach Ilirów na tem morzu pisał już Tukidid i na takie to ich przewagi wskazuje Trog powyższemi słowami. Sam też nazywa jeszcze tomorze dawnem mianem illyricus sinus chociaż za jego czasów coraz głośniej i szerzej rozlegało się imię Dalmacyi: dla tego wyspy same nazwał już dalmackiemi, a jest to nazwa z jego dopiero czasów."

"Grak zakłada państwo potężne w Iliryi. Nader ważny i ciekawy ustęp z dziejów ilirskich podają tu nasi kronikarze. Źródło z którego zaczerpnęli go, nie jest wiadome. Nie podlega jednak wątpliwości że zdarzenia te znajdowały się w tak zwanych Getikach, jakie pisał Dio z Pruseii Kriton. One to, jak się zdaje, są dalszem źródłem tego co tu czytamy; ponieważ zaś zmieszane tu są nazwiska krain starożytne z nowożytnemi, a w tych ostatnich przebija się znajomość słowiańszczyzny poźniejszej, prawdopodobnie więc wyjęli to nasi kronikarze bezpośrednio z kroniki lęchickiej, na którą wyżej już powołał się Miorsz. W sposobie przedstawienia różnią się nasi kronikarze. Miorsz opowiada wprost za pomienionem swem źródłem, które, jak się zdaje powtórzył w tem miejscu dość wiernie. Mateusz nie przestaje na tym opisie, ale udaje się po jego sprawdzenie do xiag Trogowych i przytacza nowy z nich ustęp, różny od słów Justyna. Miorsz w swoim opisie podniósł więcej stronę chronologiczną; Mateusz stronę krytyczną. Pierwszy rozwiódł się dokładniej nad tem jak Grak stopniami do władzy przychodził; drugi ujął zwięzlej tę okoliczność, ale dodał ciekawy szczegół o ostatecznych skutkach podboju jaki Grak zrobił w ziemiach ligurskich. Oba tedy opisy wzajem się uzupelniają."

"Bezimienny autor spisu królów polskich znajdującego się w jednym z rękopismów krakowskich, powiada jakoby Grak od Aswera posłany był przeciw Galom! : w czem oczywista myli się; ale to samo już okazuje że czyny Graka i cale te dzieje należą do półwyspu ilirskiego dokąd sięgala władza perskich satrapów; a nie do Polski, od Persów dalekiej."
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr-246
Gość






PostWysłany: Pon 19:07, 31 Maj 2021    Temat postu:

"I u Kozmy pragskiego jest Crocco czyli Croh vir oriundus. Pierwotna forma tego imienia jest Grachus lub Graccus, i tak je mają dwa rękopisma Miorsza i najdawniejsze rękopisma Kadlubka; poźniej dopiero przerobiono to imię na Kraka lub Kroka. Grak odpowiada greckiemu 'Hoaxańs, lacińskiemu Hercules, i nie jest też młodsza ta forma od greckiej lub rzymskiej, bo od imienia tego bohatyra nazywano Alpy nie heraklejskiemi lub herkulesowemi, ale grajskiemi: Grajae Alpes."

"Heraklesów było wielu a każdy z nich żył pierwej i odznaczył się jakimś czynem historycznym, nim go zidealizowano lub do rzędu bogów zaliczono. Uważal to już stary Porcius Cato że Grecy cokolwiek tylko o jakim Heraklesie zasłyszeli, odnosili to do swego bohatyra który między bohatyrami tego imienia był jeden z najmłodszych."

"Pierwsze tedy wyniesienie się swoje winien jest Grak wojskowemu zawodowi, i slowa te naszego kronikarza zgodne są z tem co powiada Helladios: Bardyllis carbonarius cum fuisset illyricum duxit exercitum."

"Wydanie gdańskie ma : usque Carvaciam, a w drugiem miejscu o wracającym z tej krainy Graku mówiąc: Carinthiam, które to ostatnie nazwisko mają w obu tych miejscach rękopisma II i III . Mniemam że w Kritonie, z którego jak już nadmieniłem ustęp ten zdaje się być pierwotnie wyjęty , było tu wymienione głośne za czasów rzymskich Carnuntum w wyższej Pannonii, i z niego to robił nieznany autor lechickiej kroniki raz Karwacyę drugi raz Karyntye."
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr-246
Gość






PostWysłany: Pon 19:23, 31 Maj 2021    Temat postu:

"Te słowa o powrocie Graka z wyższej Pannonii do nadmorskiej Iliryi gdzie była główna Autaryotów siedziba, daly powód poźniejszym
polskim kronikarzom do twierdzenia, że Lęch przodek nasz z Karyntii przyszedł do Polski . Bajka ta więc nie jest zmyślona całkiem; tylko przekręcona ze zle zrozumianego wypadku. Bardyl zwanyu nas Grakiem mógł też być zwany Lechem, bądź że rodowość jego była linchicka, bądź że go lestą nazwał Teopomp; jak w ogólności cały naród Biesów zwano lestami. (Strab. VII . 318 )."

"Było więc znakomite państwo Autaryotów w lliryi."

"Historyą ludów ilirskich zajmowali się niemalo Slowianie."

"DZIAŁ IX .Potomstwo Graka I. Po śmierci Graka wielkiego przyszedł do władzy syn jego GrakII i córka Wanda: oboje panowali jednocześnie w osobnych udzialach. Grak II rządził nie długo i został wygnany; Wanda panowała dłużej , stawala na czele wojska i w pewnej bitwie z Macedonami stoczonej poległa z ręki Kinny , córki Filipa a siostry przyrodniej Alexandra wielkiego."

"Pomiędzy te prawdziwe zdarzenia, o których napomknienia znajdują się w starożytnych pisarzach, przeplecione jest w opowiadaniu naszego kronikarza podanie o smoku , o bratobójstwie i o założeniu stolicy na cześć Graka wielkiego. Jest to stare i głośne między Grekami mitos z nad brzegów Adryi, wyjęte z dawnych pisarzów; opowiadane atoli u nas przez osoby stanu duchownego, musiało koniecznie poznać się z biblią i ze smokiem Danielowym: utracilo więc swoją pierwotna prostotę a przystroiło się w piórka przysady i kaznodziejstwa."
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr-246
Gość






PostWysłany: Pon 19:41, 31 Maj 2021    Temat postu:

"Według Kozmy mial Grak trzy córki; ale starsze czeskie pomniki Saud lib . i Christ. de Scalla spominały o jednej tylko Libusie."

"Wanda (...) było imię narodowe kobiet ilirskich. Adeą czyli Audatą zwała się owa Ilirka którą poślubił Filip Amintowy..."

"patris imperio subrogarent. Z tych słów widać że zaraz po ojcu objęła rządy Wanda; a že nie panowała w Grakowie, ale tylko niedaleko Grakowa prope Graccovium jak to zaraz niżej czytamy, i gdy prócz tego wiemy że Grak wtóry takoż zaraz po ojcu tron objął, więc jest oczywista że kraj był podzielony na cześci."

"Diis immortalibus Wanda pro suis victimet. Z tych słów , zle zrozumianych, urosła baśń o utopieniu się Wandy"

"Wzgarda dla rządów kobiecych jaką tu Langar wyraził, jest dość charakterystyczną owych wieków.. "

"Śmierć tej xiężniczki, opisuje Polyen: znalazła ją na polubitwy; nie w nurtach Wisły jak to sobie w bardzo poźnych czasach rojono. Uderzającym tu szczegółem jest to , że właśnie ginie ona z ręki Kinny która, jakby się zdawało, czynem tym zemściła się zazniewagę wyrządzoną przez wojsko narzeczonemu swemu Langarowi."
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr-246
Gość






PostWysłany: Pon 20:04, 31 Maj 2021    Temat postu:

"Poznawano to dobrze w owych czasach że utwierdzenie religii chrześciańskiej utwierdzalo zarazem tron..."

"Bardyl wedlug świadectwa Helladiosa był węglarzem nim go na króla obrano; Lestko zaś , jak widzim, miał być złotnikiem, co nie jest niepodobna."

"Bitwy Alexandra były przez wielu i po największej części sprzecznie z sobą opisywane..."

"Naruszewicz który częstokroć trzeźwiejszym niż ktokolwiek okiem ,ale tylko pobieżnie w przedmieczysławowe dzieje nasze poglądał, postrzegł podobieństwo między fortelem Decebala i Leszka I , i w pospiechu zawiązal ztąd wniosek że nasz Wincenty czyn Decebala Leszkowi przywlaszczzyl."

"Klejtos nazwanyjest wyraźnie synem Bardyla, i o znakomitym rodzie jego watpić nie można; czy zaś Glaukias do znakomitszego rodu należał, o tem nic niewiadomo. "

"...u pisarzów polskich Leszkowie nasi zwani są Leszczkami, a właściwie Łyszczkami. znacza więc to imię świetnie panującego, i godna też jest uwagi , że tylko takim królom którzy się rządami swemi wsławili dane jest przez kronikarzy naszych to imię ; w zupelnem przeciwieństwie do tego imienia, jest imię Popiel dawane tylko królom niedolężnym."
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr-246
Gość






PostWysłany: Pon 20:26, 31 Maj 2021    Temat postu:

"Starożytni chlubili się posiadaniem prawdziwych listów Alexandrowych które miały być wkrótce po jego śmierci zebrane. Pisywał on istotnie z najdalszych swoich wypraw do Olimpii a podobno i do Arystotelesa, a w listach tych znajdowała się niejedna bajka. Prócz tego retorowie zaczęli puszczać w obieg mnóstwo listów Alexandra podrobionych , tak że już dawni pisarze spominają o wielkiej ich ilości."

"Palacki w Dziejach czeskich, które od lat kilku wydaje, umieścił Kroka, Libuse i Przemysława w okresie między Samonema Borzywojem, a zdanie to jego niewiele odkociło się od zdań Czackiego, Lelewela i Ossolińskiego którzy nam Leszka naszego w Samonie upatrywać kazali..."

"Vir quidam oriundus extitit nomine Crocco. A więc i według Kozmy Grak był szlachetnego rodu ;vir oriundus. Miorsz nazwał go: virum nobilem"

"Lestko I panował w końcu czwartego i napoczątku trzeciego przed Chrystusem wieku."

"Zarząd Iliryku miał sobie Cezar przez długi czas powierzony..."
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr-246
Gość






PostWysłany: Pon 20:38, 31 Maj 2021    Temat postu:

"filio cui nomen Pompilius apud virum relicto. Pompilius jest imię prawdziwie rzymskie i właściwe rodowi Juliów który w bajecznych swoich wywodach sięgał do Numy Pompiliusa i prowadził linię swoją wprost od niego przez córkę jego Popilię. Popilią zwala się jeszcze matka Kaja Juliusa Cezara Strabona. Niżej wnet obaczym że w greckich i rzymskich pisarzach głośny jest ów nasz Pompilius czy Popiel pod imieniem Remetalka, a i w tem imieniu widoczna jest niemniej jego rzymskość."

"Nie byli tyle rzetelni co Miorsz kronikarze poźniejsi. Przerabiacz Bogufala wie z pewnością że synów Lestkowych było ni mniej ni więcej jak dwudziestu, i bez zająknienia się wylicza ich imiona.

"ROZDZIAŁ XIX .Pompilius czyli Popiel I wstępuje na tron i panuje nie tylko nad Getami ale i nad obcymi ludami."

"Po śmierci Popiela I panował jego syn Popiel Kotysko, znany pod tem ostatniem imieniem i rzymskim pisarzom. (...) śmierć jego nareszcie, która częściowe usunięcie przez Rzymian rodowitych xiążąt trackich znad Dunaju spowodowała, ubrana tu jest w przygodę z myszami, a jest to zmyślenie czysto ilirskie: według greckich bowiem i rzymskich pisarzów cały naród Autaryotów uciekać musiał przed myszami z swych siedlisk, i przygoda ta w owych stronach kilkakrotniepowtarzać się miała ..."
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr-246
Gość






PostWysłany: Pon 20:52, 31 Maj 2021    Temat postu:

"Szata w jaką ubrana jest w naszych kronikach śmierć Kotysa i stryja jego Raścibora, zdradza takoź swoje ilirskie pochodzenie. Nie pierwszy to raz podziwiał świat przygodę lęcbickich przodkównaszych z myszami."

"Rozpowiada poważny Trog Pompej jak król macedoński Kassander zpod Apollonii wracając spotkal Autaryotów czyli takzwanych Lechitów uciekających z ojczystych siedlisk swoich przed mnóstwem myszów i żab."

"Dla tych którzy w każdej bajeczce radzi wypatrują dowcipną alegoryę , dobrze będzie wiedzieć że kraina nad którą rozciągało się panowanie Popiela, była tostarożytna Myzya, i że w języku greckim ... znaczy mysz. Tu też należy odnieśći owe podanie o Myszanach które przytoczył Wincenty Bandtkie w przypisku do pomienionego ustępu Gawla kroniki. 1. 26 "

"Wiadomości które na poczatku swej kroniki podal Gawel , od niektórych co do tego punktu zanadto może ceniony, upowszechniły między nami to mniemanie, jakoby Piast z rodem swoim należał do czystopolskiej historyi. Zdanie to podzielalem sam niegdyś idąc za Naruszewiczem i Lelewelem; ale rozpatrzywszy się lepiej w historyi, przekonalem się , że jak xiążęta których przygody rozważaliśmy dotąd , tak i Piast jeszcze z swym rodem do dziejów naddunajskich należy."
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr-246
Gość






PostWysłany: Pon 21:02, 31 Maj 2021    Temat postu:

"Wytępiony więc albo raczej z ojczyzny swojej wyzuty był wtedy dopiero ród Popielów, i postrzyżyny albo właściwiej mówiąc chrzest Semowita, o którym tu Miorsz rozpowiada , odbywał się około owegoż czasu za panowania jeszcze PopielaIII ."

"Byl tedy Decebal synem rolnika: okoliczność która dziś nie znachodzi się w żadnym starożytnym pisarzu, a jest zupełnie wiarogodna, jak to w dalszym rozbiorze obaczym. I Gawel zowie Piasta arator a imię syna jego wypisuje Semouithaii Semouith."

"Można się przekonać z Diona Kassiusa, że Decebal czyli tak zwanyu nas Semowit zawdzięczał tron jedynie swej waleczności. "

"Kolodzejem tedy był ojciec Piasta , i to mniemanie krążyło w Polsce już bardzo dawno. Jest to zresztą" Piast syn Koszyczków, bartnik, drudzy piszą iż kołodziej. Bielski kron. 1. 44 . a mniemanie które winno powstanie swoje etymologii, a zrodzone bylo na ziemi Slowian: piastą bowiem zowie się u ludów słowiańskich w ogólności, a w szczególności u Polaków część koła, z czego wywnioskowano že ojciec Piasta musiał być kolodziejem. Tymczasem prócz jednej kroniki szląskiej wszystkie rękopis ma tak Miorsza jako teł Gawła i Wincentego mają w tem miejscu imię własne Cosisco czyli Cotisco, zasługuje na uwagę to , że i w Anglii gdzie ta legenda wcześnie, bo już w pierwszej połowie IX wieku, była znajoma, słyszano tu imię własne Ketel, przypominające Kotyskę."
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr-246
Gość






PostWysłany: Pon 21:12, 31 Maj 2021    Temat postu:

"Popiel I (Remetalk) panował okolo narodzenia Chrystusowego; Popiel II (Kotys ) zginął okolo roku 19 po narodzeniu Chrystusa: ani jeden więc ani drugi z nich nie mógł znajdować się wraz z Pawłem apostolem na postrzyżynach u Piasta. Jest to różny od obydwu poprzednich xiążę , Popiel III ."

"Nie ma watpliwości že i tu spomniany jest ten że sam Pawel apostol który był głównym na postrzyżynach Semowitowych przewodcą: jakož najstarszy rękopis m szamotulski powiada tylko Paulum, a dopiero poźniejsze rękopisma i Długosz dodają, jakoby to był Pawel męczennik."

"Kiedy tenże wraz z bratem swoim Metodym udałsię na apostolstwo do Slowian, odszukanie pierwszych chrześciańskich podań między tym ludem stalo się niejako ich zawodem i ową podstawą na której dalsze krzewienie nauki Chrystusa najpomyślniej udać się mogło. Oswojonym z wyobrażeniami jakie wówczas o rodowości Slowian najtęższe głowy w Grecyi podzielały, było tem snadniej dostrzedz w podaniach Getówich ojczyste podania i wskazywać rodakom swoim pierwsze zawiązki chrześciaństwa u Slowian już za czasów Piotra i Pawła."

"W aktach watykańskich znajdowały się ślady bardzo dawnego nawrócenia Słowian."
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.odkrywaniehistorii.fora.pl Strona Główna -> Źródła Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin